Západosibiřská lajka

patří mezi lovecká plemena kategorie honičů.V minulosti byla vyšlechtěna křížením malamuta - pro jeho klid a vyrovnanost - a vlka - pro jeho lovecké geny. Traduje se, že selekce u těchto psů v Rusku je nekompromisní. Ten který napadne člověka je okamžitě utracen. Její povaha je temperamentní, vyrovnaná a velmi hravá. Může být držena jak v bytě, tak samozřejmě i venku. Chov ve venkovních podmínkách však klade velký důraz na přítomnost její lidské smečky. Nebude dlouho sama! Určitě nesmí být uvázána na řetězu u boudy. Tento pes je velmi inteligentní, dobře a ráda se učí všemu novému a podnětnému. Na procházkách vám neustále něco ukazuje, což si člověk uvědomí, až uvidí u vody ondatru, v poli křečka apod. To co vidí lajka (má jeden z nejlepších psích zraků) nevidí mnoho dalších jiných psů.


Je hodně samostatná a dokáže se o sebe v každé situaci postarat.Má vynikající orientační smysl. Pes jiného plemene, který vám uteče, se málokdy sám vrátí. Ztratí orientaci a zabloudí. Kdežto lajka se vám stoprocentně vrátí na původní místo, nebo automaticky přijde domů. Pokud ji ovšem někdo nezastřelí nebo ji nepřejede auto.


Lajka se nemusí úporně cvičit je u ní nejdůležitější vztah mezi ní a pánem, kterého začne považovat za vůdce smečky a respektuje ho. Proto je nejlepší chovat lajku od štěněte. Lajka je pes JEDNOHO pána, nedá se "podědit". Utvoří si vlastní uzavřenou smečku, v níž je pán - vůdce - a jeho rodina.Od svého pána se nechá vést. Udělá pro něj téměř všechno, dokonce jej i ohlídá. Na jiné lidi mimo tento okruh si těžko zvyká, je nedůvěřivá a odtažitá.


Lajka dospívá ve dvou letech je odvážná, otužilá a odolná proti chorobám. Její srst je tvrdá, vodu snáze vyklepe a za krátký čas, pokud má pohyb, je suchá. Srst má samočisticí schopnost, proto je její údržba bezproblémová. Pouze když líná, je potřeba ji vyčesat. Krmení je velmi nenáročné. Nejlépe je krmit vhodnými granulemi, v nichž jsou veškeré složky dobře vyváženy. Obrovskou výhodou lajek je jejich trávicí trakt. Je tak dokonale utvořen, že z potravy vše dokonale využije, takže i spotřeba krmiva je oproti jiným psům třetinová. Náklady na stravu jsou tedy poměrně nízké.


Lajku může chovat i začátečník, který nemá mnoho kynologických zkušeností. Pes se nemusí vést lovecky, může být i jako společník, pokud má hodně pohybu. My například běháme agillity. Pohyb je pro ně životně důležitý!! Nelze ji mít v paneláku a jít s ní třikrát denně na 5 minut okolo domu.


Západosibiřská lajka má mnoho dalších pozitivních vlastností se psy se skoro nikdy nerve. Většinou z potyček jakoby "poražena" odchází.Až by se mohlo zdát, že je máčka.Vlci se také navzájem nevybíjí. Ale nemylte se! Pokud už je opravdu vážně napadena, svede nelítostný boj a umí zadávit!


U nás v republice je jenom asi 30 chovných jedinců, proto je tedy vzácná. Štěňátko si kupujte VŽDY s PP, aby jste nenarazili na agresivního-nevychovatelného křížence. Tyto vynaložené penízky vám váš budoucí psí člen rodiny vrátí svojí věrností, láskou a oddaností!!!

Čistokrevná lajka je vskutku nevšední a vzácný pes!